loading...

دانشجو

حفاظت الکتریکی

ایرانی بازدید : 113 دوشنبه 22 خرداد 1391 نظرات (0)

 

حفاظت الکتریکی

خطاهای ناشی از جریان برق عمدتا" به سه دسته تقسیم میشوند:
 _ 1
اتصال بدنه كه عبارت است از اتصال یكی از سیمهای جریان برق به بدنه دستگاه.
 _ 2
اتصال كوتاه عبارت است از اتصال دو سیم لخت كه نسبت به هم دارای اختلاف پتانسیل الكتریكی می باشند به یكدیگر.
_ 3
اتصال زمین كه عبارت است از اتصال یكی از سیم های حامل جریان به زمین .
خطا های نامبرده شده به دوصورت كامل وناقص اتفاق می افتد . دراتصال كامل درمحل اتصالی مقاومت وجودندارد وجریان زیادی از این نقطه عبور میكند اما اگر اتصال ناقص باشد درمحل اتصال مقاومت وجود دارد بنابر این جریان خطا نسبت به حالت قبل كمتر است.
انواع حفاظت
_1
حفاظت سیم ها و كابل ها :
در بخش وسایل كنترل وحفاظت بطور كامل مورد بررسی قرار میگیرد.
_ 2
حفاظت مصرف كننده ها و دستگاهای الكتریكی :
قسمت عمده مصرف كننده های سه فاز در مراكز صنعتی را موتورهای الكتریكی تشكیل می دهند .معمولا" جهت حفاظت موتورهای الكتریكی از كلید حفاظت موتور استفاده می شود این كلید موتور را در مقابل بار اضافی و همچنین اتصال كوتاه حفاظت می كند.بدین صورت كه در اثر اضافه بار و یا دو فازشد ن موتور جریان كمی بیشتر از جریان نامی آن میشود.حرارت بی متال كــــــه عضو حفاظت كننده حرارتی است بالا رفته ودراثر تغییر فرم بی متال به اهرم فشار آورده وكلید را قطع می كند.اگر خطاهایی مانند اتصال كوتاه در موتور پیش آید در اثر عبور جریان از بوبین حفاظت كننده مغناطیسی كلیداهرم آهنی بسرعت به سمت هسته بوبین جذب شده و كلید را قطع می نماید.

شیوه فشرده سازی فایل ها

ایرانی بازدید : 112 دوشنبه 22 خرداد 1391 نظرات (0)

 

شیوه فشرده سازی فایل ها

اکثر فایل های موجود بر روی اینترنت با استفاده از نرم افزارهائی نظیر WinZip فشرده و بر روی سرویس دهندگان FTP مستقر هستند تا کاربران بتوانند با سرعت مناسب اقدام به دریافت آنها نمایند. فایل های فشرده ZIP یکی از متداولترین و سهل الوصول ترین نوع فایل های فشرده می باشند. با فشرده نمودن فایل ها امکان ارسال سریعتر آنها بر روی اینترنت خصوصا" در مواردیکه سرعت خط ارتباطی کاربران بالا نباشد ، فراهم می گردد. پس از دریافت فایل های فشرده با استفاده از نرم افزارهای مربوطه نظیر WinZip می بایست آنها را به حالت اولیه تبدیل ( از حالت فشرده خارج گردند ) کرد.
هدف از فشرده نمودن فایل ها کاهش ظرفیت فایل ها بوده و در زمان استفاده از فایل می بایست مجددا" فایل به حالت اولیه برگردانده شود. در فرآیند فوق بیت هائی از فایل با استفاده از الگوریتم هائی خاص ، از فایل حذف و زمینه کاهش ظرفیت فایل فراهم خواهد شد. در زمان استفاده از فایل با استفاده از الگوریتم فشرده سازی عملیات معکوس انجام و فایل به حالت اولیه خود برگردانده خواهد شد. در ادامه به برخی از روش های فشرده سازی اطلاعات اشاره خواهد شد.
یافتن افزونگی در فایل
اکثرفایل های کامپیوتری ( با محتویات متفاوت ) دارای افزونگی اطلاعات می باشند. این نوع فایل ها دارای اطلاعات تکراری زیادی می باشند. برنامه های فشرده سازی اطلاعات ، اطلاعات تکراری موجود در فایل ها را بر اساس الگوریتم های مربوطه حذف می نمایند. پس از تشخیص اطلاعات تکراری ، صرفا" اطلاعات تکراری یک بار در فایل تکرار و و در سایر موارد، از مکانیزمهای خاصی برای عدم تکرار استفاده می گردد.
جمله زیر از 17 کلمه ، 61 حرف ، 16 فضای خالی ، یک نقطه و یک
dash ، تشکیل شده است

تعریف گالوانومتر

ایرانی بازدید : 102 دوشنبه 22 خرداد 1391 نظرات (0)

 

تعریف گالوانومتر:

بسته به مقدار جریان اثرهای آن به میزان متفاوت بروز می کنند. بنابر این برای اندازه گیری جریان می توان از هر یک از اثرهای شیمیای ، گرمایی یا مغناطیسی آن استفاده کرد وسایلی که برای اندازه گیری جریان به کار می روند، گالوانومتر نامیده می شود.

 گالوانومتر ساده:

 ساده ترین نوع گالوانومتر با استفاده از اثر گرمایی جریان ساخته شده است. این گالوانومتر دارای دو سیم نازک است که یکی از سیم ها در دو انتهایش ثابتند. و جریان گذرنده از آن اندازه گیری می شود. سیم نازک و محکم دوم دور محور عقربه پیچیده شده است. وسط سیم کشیده اول را به فنر کشیده ای وصل می کنند که سر دیگرش به بدنه گالوانومتر متصل است.

 بر اثر جریان ، سیم اول گرم و دراز می شود. رشته سیم که توسط فنر کشیده می شود عقربه گالوانومتر را به اندازه زاویه معینی می چرخاند که بستگی به دراز شدن سیم یعنی شدت جریان الکتریکی دارد. صفحه گالوانومتر برای جریان بر حسب آمپر ، میلی آمپر مدرج می شود. در این صورت گالوانومتر آمپرسنج یا میلی آمپر سنج نامیده می شود.

آمپرسنج برای اندازه گیری جریان:

 برای اندازه گیری جریان گالوانومتر یا آمپرسنج باید طوری اتصال داده شود که جریان کل مدار بتواند از آن عبور کند. برای این منظور باید در نقطه ای مدار را قطع و دو انتهایش را به قطب آمپر سنج وصل کرد. به عبارت دیگر آمپرسنج را باید به طوری متوالی در مدار قرار داد. چون جریان حالت ثابت را اندازه می گیریم. اینکه وسیله را به کدام قسمت از مدار وصل کنیم اهمیتی ندارد در صورتیکه در جریانهای متغییر چنین نیست.

 

مبانی امنیت در سیستم عامل ویندوز

ایرانی بازدید : 94 یکشنبه 21 خرداد 1391 نظرات (0)

 

یک سیستم عامل مثل یک مرکز فرماندهی به شما اجازه افزایش یا کاهش امنیت و سطوح دسترسی کامپیوترتان را می دهد. سیستم عامل ویندوز به داشتن نقاط آسیب پذیر فراوان مشهور است، اما اگر نخواهید سیستم عامل دیگری (مانند لینوکس) نصب کنید، باید یک آگاهی اولیه در مورد روش های بالا بردن امنیت کامپیوتر داشته باشید. تنظیمات امنیتی ویندوز تا زمانی که بر روی حالت پیش فرض هستند هیچ امنیتی ندارند و جهت تاثیرگذاری در امنیت باید شخصا آنها را فعال کنید.

امنیت سیستم عامل نقش تعیین کننده ای در امنیت کامپیوتر دارد و با توجه به گسترش جهانی سیستم عامل ویندوز در این درس به امنیت ویندوز می پردازیم. اهمیت این مطلب زمانی آشکار می شود که بدانیم ویندوز، علی رغم گسترش بیشتر نسبت به رقیبان خود (لینوکس و مک) امنیت کمتری دارد.

عوامل مختلفی بر روی امنیت سیستم عامل تاثیرگذار بوده و در نهایت در امنیت و حفاظت فایل ها و اطلاعات شخصی ما دخیل هستند. در این درس توضیحاتی در خصوص اصولی که برای امنیت ویندوز ضروری هستند پرداخته شده که دانستن آنها برای حفاظت کامپیوتر ضروری است.

به روز رسانی (Update)
سیستم عامل ویندوز، بهشتی برای سازندگان بدافزارها است و برای جلوگیری از خطراتی که شما و سیستم عامل تان را تهدید می کند، به روز رسانی حداقل کار ممکن است. بهتر است به طور مکرر ویندوز خود را آپدیت کنید. مایکروسافت به شدت بر روی به روز رسانی ویندوز سخت گیری می کند و برای اینکه کاربران به آسانی بتوانند به روزرسانی را انجام دهند، از Windows Update استفاده می کند. صرف نظر از این که شما از چه ویندوزی استفاده می کنید، باید سیستم تان را به گونه ای تنظیم کنید که این فرآیند به صورت خودکار انجام شود.


 

دانلود مقاله ایمنی در برق

ایرانی بازدید : 417 جمعه 19 خرداد 1391 نظرات (0)

 

عنوان مقاله:  ایمنی در برق

قالب بندی :  word

قیمت :   عضویت

شرح مختصر :  در صنعت برق اگر ایمنی رعایت نشود ، خطر برق گرفتگی حتمی است. بنابراین قبل از دست زدن به سیم یا ادوات برقی جهت تعمیر و یا هر گونه بازرسی بایستی حتماً جریان برق در مدار قطع بوده و مطمئن باشید که جریان برق وجود ندارد و آزمایش وجود یا عدم وجود جریان برق توسط فازمتر صورت میگیرد. ایمنی در برق در بررسی های انجام شده روی حوادث سایر کشورها ملاحظه می شود ، حوادث صنعت برق در کشورهای پیشرفته تقریبا نزدیک به صفر است و این دلیل اهمیت دادن به مسئله ایمنی و اجرای دقیق مقررات ایمنی در این کشورها می باشد . بطوریکه با اجرای برنامه های منظم و از پیش تدوین شده فرهنگ ایمنی برای کارکنان و کار برای این صنعت از طریق بهره گیری از برنامه های آموزشی و تهیه مقررات و استفاده از رسانه های گروهی مانند روزنامه ، تلویزیون ، رادیو ، بروشور و مجلات زنده نگاهداشته می شود .

فهرست :

جریان برق

ولتاژ برق

مقاومت الکتریکی

 سیستم ارت وسایل برقی

فیوز

انواع فیوزها

 

دانلود پایان نامه مهندسی امنیت و حریم خصوصی در سیستم های RFID‎

ایرانی بازدید : 977 جمعه 19 خرداد 1391 نظرات (0)

 

عنوان پایان نامه:  امنیت و حریم خصوصی در سیستم های RFID

قالب بندی :  PDF

شرح مختصر :  در این پروژه ما به بررسی امنیت و حریم خصوصی در سیستم های RFID می پردازیم، و برخی تحقیقات و روشهای انجام شده برای بهبود امنیت و حریم خصوصی،  از سالهای ۲۰۰۸ میلادی تا به امروز را بررسی کرده ایم  . در این پروژه سعی شده است جدید ترین مطالب در این زمینه جمع آوری شود و بهترین راه حل های ارائه شده،  شرح داده شود. در فصل اول ما به تعریفی از RFID، کاربرد ها، پیشینه تاریخی آن پرداخته ایم.در فصل دوم حمله ها و راه های نفوذی که به امنیت و حریم خصوصی آسیب می رساند و نوع حمله ها را بررسی نموده ایم. در فصل سوم ابزار ها و روشهای مفید در زمینه حفظ حریم خصوصی را شرح داده ایم .در فصل چهارم ابزار ها و روشهای مفید در زمینه حفظ امنیت را شرح داده ایم.در فصل پنجم نیز، به شرح راه حل های ارائه شده پرداخته ایم . در فصل هفتم راه حل های افزایش حریم خصوصی را ذکر کردیم,  و در آخر، در فصل ششم به نتیجه گیری پرداخته ایم.

فهرست:

فصل اول – تاریخچه و مروری بر سیستم های RFID

فصل دوم – برسی اصول اساسی طراحی بدافزارهای RFID

فصل سوم – ابزارهایی برای حفظ حریم خصوصی RFID

 

صوت و داده همزمان روی شبکه های بیسیم

ایرانی بازدید : 133 پنجشنبه 18 خرداد 1391 نظرات (1)

 

صوت و داده همزمان روی شبکه های بیسیم

 در سال هاي اخير، دو فناوري بالنده به نام هاي شبكه ي رايانه اي بي سيم  (WLAN) و ارتباطات صوتي اينترنتي (VoIP) ظهور كرده اند. منظور از فناوري  WLAN  ، ايجاد شبكه هاي رايانه اي بي سيم است و فناوري VoIP  نيز عبارت است از ارسال داده هاي ديجيتالي تماس هاي تلفني ، به صورت بسته هاي داده با استاندارد IP ، ازطريق شبكه اينترنت. با گسترش دو فناوري فوق، فكر تركيب آن دو مطرح شده كه با نام تركيبي ارتباطات صوتي برشبكه ي رايانه اي بي سيم  (VOWLAN) شناخته مي شود. هدف از تركيب دو فناوري، بوجود آوردن امكان برقراري مكالمات تلفني به صورت VoIP ، بر روي شبكه هاي بي سيم  WLAN  است.

معروف ترين استانداردWLAN ،  استاندارد IEEE 802.11 است كه بيشتر با نام ديگر آن‌ يعني،  استاندارد ,واي- فاي ، شناخته مي شود. به وسيله اين استاندارد، رايانه ها،‌ گوشي هاي تلفن و ساير وسايل مي توانند به صورت بي سيم، به راحتي و بدون اشكال در ارتباط باشند.

از طرف ديگر،‌  VoIP در سال هاي گذشته به عنوان يك فناوري موفق و مقرون به صرفه براي برقراري تماس هاي تلفني، در مقايسه با شبكه هاي مبتني بر مدار، ‌مطرح شده است. با فناوري VoIPمي توان داده و صوت رابه طور همزمان در شبكه هاي رايانه اي ،‌ منتقل كرد‌.

 

معرفی سیستم ویدئو کنفرانس

ایرانی بازدید : 109 پنجشنبه 18 خرداد 1391 نظرات (0)

 

معرفی سیستم ویدئو کنفرانس

مدیریت زمان امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته و صنعتی بعنوان یکی از بنیادی ترین اصولی قلمداد میگردد که مدیران را در راستای اهداف استراتژیک خود هدایت می نمایند . یکی از مهمترین عواملی که ذهن محققین را به خود مشغول داشته سفرهای درون شهری و برون شهری اشخاصی است که بواسطه شغل خود میبایست در جلسات مختلفی حضور یابند .طبق آمار غیر رسمی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه در حدود ۲۸% از وقت مفید مدیران در سفرهای درون شهری و برون شهری اتلاف میگردد . بدیهی است اینگونه سفر ها علاوه بر اتلاف وقت اتلاف انرژی را نیز بدنبال خواهد داشت و در نتیجه راندمان کاری اینگونه اشخاص در مقایسه با کشورهای صنعتی و پیشرفته کاهش می یابد .
معضل اتلاف وقت اینگونه سفرها تنها گریبان گیر مدیران دولتی و خصوصی نبوده و جامعه گسترده دانش پژوهان را نیز تحت الشعاع قرار داده است. اینک زمان آن فرا رسیده که با بهره گیری از تکنولوژی روز و تجربیات کشورهای پیشرفته این معضل را برطرف نمود و گامی مثبت در راستای مدیریت زمان خود برداشت.


 

پدیده کرونا

ایرانی بازدید : 118 پنجشنبه 18 خرداد 1391 نظرات (0)

 

پدیده کرونا

 یکی از پدیده هایی که در ارتباط با تجهیزات برقدار از جمله خطوط انتقال فشار قوی مطرح می شود، کرونا است. میدان الکتریکی در نزدیکی ماده رسانا می تواند به حدی متمرکز شود که هوای مجاور خود را یونیزه نماید. این مسئله می تواند منجر به تخلیه جزئی انرژی الکتریکی شود، که به آن کرونا می گویند. عوامل مختلفی ازجمله ولتاز، شکل و قطر رسانا، ناهمواری سطح رسانا، گرد و خاک یا قطرات آب می تواند باعث ایجاد گرادیان سطحی هادی شود که در نهایت باعث تشکیل کرونا خواهد شد. در حالتی که فاصله بین هادی ها کم باشد، کرونا ممکن است باعث جرقه زدن و اتصال کوتاه گردد. بدیهی است که کرونا سبب اتلاف انرژی الکتریکی و کاهش راندمان الکتریکی خطوط انتقال می گردد. پدیده کرونا همچنین سبب تداخل در امواج رادیویی می شود.

 

سکسیونر

ایرانی بازدید : 128 پنجشنبه 18 خرداد 1391 نظرات (0)

 

سکسیونر به چه صورتی عمل می کند؟

سکسيونر    وسيله   قطع   سيستمهايي   است که تقريباً بدون جريان هستند. به عبارت ديگر سکسيونر قطعات و وسايلي راکه فقط زير  ولتاژ  هستند از شبکه  جدا مي سازد. تقريباً  بدون بار  بدان معني است که  مي توان  به کمک سکسيونر جريانهاي کاپاسيتيو  مقره ها،  شينه ها  و تاسيسات برقي و کابلهاي کوتاه و خطوط و همينطور جريان ترانسفورماتور ولتاژ رانيز قطع نموده و يا حتي ترانسفورماتورهاي کم  قدرت  را  با سکسيونر قطع کرد .  علت بدون جريان   بودن سکسيونر درموقع قطع يا وصل، مجهز نبودن سکسيونر به وسيله جرقه خاموش کن است .لذا  بطور کلي مي توان  نتيجه گرفت که  عمل قطع و  وصل سکسيونر بايد بدون جرقه يا با جرقه ناچيزي صورت گيرد. برحسب  اين تعريف  در صورتيکه از  سکسيونر جريان  عبور کند ولي در موقع قطع اختلاف پتانسيلي بين دو کنتاکت  آن  ظاهر  نشود  قطع سکسيونر  بلامانع است . همينطور  وصل سکسيونري که بين دو کنتاکت آن تفاوت پتانسيلي موجود  نباشد گرچه به محض وصل باعث عبور جريان گردد نيز مجاز خواهد بود. از آنچه که

گفته شده چنين نتيجه مي شود که سکسيونر يک کليد نيست بلکه يک ارتباط دهنده يا قطع کننده مکانيکي  بين سيستمها است . سکسيونر بايد درحالت بسته يک ارتباط گالوانيکي  محکم  ومطمئن براي هدايت  بهتر جريان  درکنتاکت  هر قطب  برقرار سازد و مانع افت  ولتاژ گردد. لذا  بايد مقاومت عبورجريان در محدوده سکسيونر کوچک باشد، تا حرارتي که  در اثر کار  مدام در کنتاکتها  ايجاد مي شود از حد تجاوز  نکند. در ضمن بايد سکسيونر طوري  ساخته شود که دراثر جرم و وزن تيغه هاي يا فشار باد وبرف وغيره خود به خود بسته نشود يا  در موقع  بسته بودن  نيروي  ديناميکي  شديدي  که  در اثر  عبور جريان اتصال کوتاه  بوجود مي آيد باعث لرزش تيغه هاي يا احتمالاً  باز شدن آن نگردد. سکسيونر مي تواند  به  تيغه هاي  زمين  مجهز  باشد که  تيغه هاي  زمين  براي تامين ايمني کار روي قسمتهاي بي برق  شده بکار  مي رود. در حاليکه سکسيونر  به تيغه هاي  زمين مجهز باشد، تيغه هاي زمين معمولاً باز است  مگر در زمانيکه سکسيونر باز شود که  د راين حالت جهت تخليه  شارژهاي  خازني (ولتاژ باقيمانده)  روي خط يا قسمتهايي که  قبلاً  برق دار بوده تيغه هاي زمين بسته ميشود.

آشنايي با سيستم مخابراتي P. L. C

ایرانی بازدید : 131 چهارشنبه 17 خرداد 1391 نظرات (0)

 

 آشنايي با سيستم مخابراتي P. L. C
سيستم Power Line Carrier یا (p.l.c) يكي از شيوه هاي نوين انتقال داده مي باشد.

توسعه منابع توليد،‌ انتقال و توزيع ا نرژي الكتريكي،‌نياز مبرمي به وود يك شبكه مخابراتي بين نقاط كليدي سيستم برق رساني مثل مراكز توليد، تبديل ، تصميم گيري و توزيع كه اكثراً‌در فواصل دور از هم واقع شده اند را بوجود آورده است. از خطوط انتقال امواج فركانس بالاي حامل اطلاعات در سيستم هاي مخابراتي استفاده نموده . سيستمي كه براي اين گونه انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار مي گيرد را ابزار" انتقال موج حامل ا طلاعات بر روي سيستم فشار قوي" يا PLC مي نامند.

 موارد زير ضرورت ايجاد يك شبكه مخابراتي PLC را بوضوح روشن مي نمايد:

1)شبكه هاي مخابرايت عمومي جوابگوي نياز هاي ارتباطي جهت بهره برداري موثر از شبكه فشار قوي نمي باشد.

2)تبادل اطلاعات بين مراكز ديسپاچينگ و ساير پست ها توسط يك شبكه مخابراتي مطمئن و اختصاصي ، از ضروريات اينگونه مراكز مي باشد.


آنتن های هوشمند

ایرانی بازدید : 126 چهارشنبه 17 خرداد 1391 نظرات (0)

 

آنتن های هوشمند

 امروزه كوشش هاى پيگيرانه اى در جهت استفاده هرچه بيشتر از امواج به جاى سيم ها در دنياى كامپيوتر در حال انجام است كه برخى از آنها به نتيجه مطلوب رسيده ولى برخى هنوز در مراحل آزمايشى و تحقيقاتى قرار دارند. ارتباطات ماهواره اى از طريق آنتن هاى عادى دريافت و ارسال send&receive  يكى از نمونه هاى برجسته و بسيار كارا در اين زمينه است كه استفاده موفقيت آميز از آن اكنون معمول گشته است. با اين حال تكنيك هاى پيشرفته ترى نيز در راه هستند كه از آن جمله است به كارگيرى آنتن هاى هوشمند در گستره ارتباطات مخابراتى و به خصوص انتقال داده ها. اما آنتن هوشمند چيست و چه كاربردى دارد و گذشته از آن، آيا به راستى «آنتن» مى تواند «هوشمند»باشد؟


 

شبکه های بدون کابل

ایرانی بازدید : 153 چهارشنبه 17 خرداد 1391 نظرات (0)

 

شبکه های بدون کابل

شبکه های بدون کابل يکی از چندين روش موجود به منظور اتصال چند کامپيوتر به يکديگر و ايجاد يک شبکه کامپيوتری است . در شبکه های فوق برای ارسال اطلاعات بين کامپيوترهای موجود در شبکه از امواج راديوئی استفاده می شود.

مبانی شبکه های بدون کابل

تکنولوژی شبکه های بدون کابل از ايده " ضرورتی به کابل ها ی جديد  نمی باشد" ، استفاده می نمايند. در اين نوع شبکه ها ، تمام کامپيوترها با استفاده از سيگنال هائی راديوئی اقدام به انتشار اطلاعات مورد نظر برای يکديگر می نمايند.  اين نوع  شبکه ها دارای ساختاری ساده بوده و براحتی می توان يک کامپيوتر متصل به اين نوع از شبکه ها را  مکان های ديگر استقرار و کماکن از امکانات شبکه بهره مند گرديد مثلا" در صورتيکه اين نوع شبکه ها را در يک فضای کوچک نظير يک ساختمان اداری ايجاد کرده باشيم و دارای يک کامپيوتر laptop باشيم که  از کارت شبکه مخصوص بدون کابل استفاده می نمايد ، در هر مکانی از اداره مورد نظر که مستقر شده باشيم با استفاده از Laptop می توان بسادگی به شبکه متصل و از امکانات مربوطه استفاده کرد.


 

آموزش کار با اسیلوسکوپ

ایرانی بازدید : 114 چهارشنبه 17 خرداد 1391 نظرات (0)

 

آموزش کار با اسیلوسکوپ

- 1اسیلوسکوپ (oscilloscope)

اصولا کلمه oscilloscope به معنی نوسان نما یا نوسان سنج است و این وسیله برای نمایش دوبعدی سیگنال های متغیر با زمان است. که محور افقی نمایش زمان و محور عمودی محور اختلاف ولتاژ بین دو نقطه از مدار است. پس اسیلوسکوپ فقط توانایی نمایش ولتاژ رو داره و وسیله ای صرفا برای اندازه گیری است و یک اسکوپ ایده آل نباید هیچ تاثیری بر روی سیگنال ورودی داشته باشه و فقط آن را نمایش بدهد.

 

تکنولوژی تترا Tetra Technology

ایرانی بازدید : 142 چهارشنبه 17 خرداد 1391 نظرات (0)

 

تکنولوژی تترا

Tetra Technology

یكي از مهم‌ترين دستاورد‌هاي فناوري تركيب چندين ويژگي مختلف در قالب يك وسيله‌ي سيار است . اصولا" انتقال صوت وداده نيازمند تجهيزات متفاوتي از يكديگر مي‌باشند‌، همچنين از سيگنال‌هاي راديويي متفاوتي بهره مي‌گيرند‌، اين د‌ر حالي‌ است كه يك راديويي تترا شامل تركيبي از يك راديويي متحرك‌، يك تلفن سلولي‌، يك پايانه‌ي تبادل داده و يك پيجر در قالب دستگاهي كوچك است . براي مثال يك تماس راديويي مي‌تواند بوسيله‌ي يك راديوي تترادر كمتر از يك ثانيه برقراري شود چه شخص به شخص به گروه، حتي در ميان تماس‌ قادر به اتصال به شبكه‌هاي پايگاه داده از جمله اينترنت خواهد بود و نيز توانايي برقراري ارتباط با شبكه‌ي تلفن شهري بوسيله‌ي شماره‌گيري همانند يك تلفن همراه را خواهد داشت.

همچنين تترا فراهم آورنده‌ي حالتي به نام "روش مستقيم" (Direct mode) است كه در اين حالت راديو‌هاي مشتركان مي‌توانند بدون وساطت شبكه‌ي مركزي و تجهيزات از جمله تكرار كننده‌ها با يكديگر ارتباط برقرار نمايند، درست مانند يك "وا كي تا كي". اين حالت زماني كارآيي خواهد داشت كه به دلايلي نتوانيم از طريق شبكه ارتباط اعضاء را برقرار نماييم، مثلاً خارج شدن از فضاي تحت پوشش شبكه، قطع و اختلال در سيستم كنترل مركزي و..... را در نظر بگيريد، اما گفتني است كه در اين حالت تنها امكان برقراري ارتباط صوتي براي مشتركان فراهم است و ديگر خدمات سامانه كه مبتني بر وساطت شبكه و مركز كنترل ايستگاه اصلي مي‌باشد قابل ارائه نخواهد بود.

 

 

 

آشنایی با سیستم دوربینهای مدار بسته

ایرانی بازدید : 179 چهارشنبه 17 خرداد 1391 نظرات (0)

 

آشنایی با سیستم دوربینهای مدار بسته

امروزه در مراكز صنعتي و اداري جهت نظارت بر محيط فيزيكي و نظارت بركار كاركنان يا كـارگران در جـهت كنترل و مديـريت بهـتر و كارآمـد‌تر بـه وفـور از سيستمهاي تـلويزيوني مـداربسته  (closed circuit TV : cctv) استفاده مي‌شود.اين سيستمها به عنوان سيستمهاي كنترل تصويري نيز ناميده مي‌شوند. گاهي نيز از اين سيستمها با مخفف CCVE (تجهيزات ويدئويي مدار بسته) ياد مي‌شود. در محلهايي مانند بانكها ـ ادارات ـ دانشگاهها ـ كارخانجات ـ فروشگاههاي بزرگ ـ فروشگاههاي فروش اجناس گرانقيمت مانند طلافروشيها ـ در سوپرماركتهاي بزرگ  و در كنترل ترافيك خيابانها و چهارراه‌ها اين سيستمها را ميتوان نصب و مورد استفاده قرار داد. استفاده از اين سيستمها در منازل مسكوني رواج چنداني نيافته است ولي با پا به عرصه گذاشتن سيستمهاي تصويري كه قادرند حركت را در محدودة تحت نظارت سيستم تشخيص و اعلام خطر نمايند يا توسط سنسورهاي خاصي تحريك شده و شروع به ضبط فيلم از محل بنمايند انتظار مي‌رود كه استفاده از اين سيستمها در منازل مسكوني نيز گسترش بيايد. به اينگونه سيستمها هم اكنون اصطلاح دزدگير تصويري اطلاق مي‌شود.

اصول كار سيستمهاي CCTV به اين صورت است كه ابتدا تصاوير توسط دوربينهاي مدار بسته دريافت شده و براي نمايش و پخش به مانيتور يا تلويزيون انتقال داده مي‌شود. همچنين براي ضبط و يا تغيير نحوه نمايش روي مانيتور و پخش همزمان تصاوير دوربينها روي مانيتور و كنترل از راه دور دوربينها نيز تجهيزات و امكاناتي وجود دارد. چون تصاوير دريافت شده از اين سيستمها براي بينندگان محدودي مي‌باشد لذا به آنها تلويزيون مدار بسته مي‌گويند بر خلاف تلويزيون عمومي (Broadcast TV) كه جهت پخش تصاوير براي عموم مي‌باشد. با توجه به تنظيماتي كه روي دوربينها و ساير تجهيزات ميتوان انجام داد اين سيستمها در شرايط جوي متفاوت و در روز و شب نيز كارآيي خوبي دارند.


 

ترانزیستورها

ایرانی بازدید : 126 چهارشنبه 17 خرداد 1391 نظرات (0)

 

ترانزیستورها

ترانزیستور هم در مدارات الکترونیک آنالوگ و هم در مدارات الکترونیک دیجیتال کاربردهای بسیار وسیعی دارد. در آنالوگ می‌توان از آن به عنوان تقویت کننده یا تنظیم کننده ولتاژ (رگولاتور) و ... استفاده کرد. کاربرد ترانزیستور در الکترونیک دیجیتال شامل مواردی مانند پیاده سازی مدار منطقی، حافظه، سوئیچ کردن و ... می‌شود.به جرات می توان گفت که ترانزیستور قلب تپنده الکترونیک است.

ترانزیستور از دیدگاه مداری یک عنصر سه‌پایه می‌‌باشد که با اعمال یک سیگنال به یکی از پایه‌های آن میزان جریان عبور کننده از دو پایه دیگر آن را می‌توان تنظیم کرد. برای عملکرد صحیح ترانزیستور در مدار باید توسط المان‌های دیگر مانند مقاومت‌ها و ... جریان‌ها و ولتاژهای لازم را برای آن فراهم کرد و یا اصطلاحاً آن را بایاس کرد.
دو دسته مهم از ترانزیستورهاBJT (ترانزیستور دوقطبی پیوندی)وFET (ترانزیستور اثر میدان)هستند. ترانزیستورهای اثرمیدان یاFET‌ها نیز خود به دو دسته ی ترانزیستور اثر میدان پیوندی(JFET)  وMOSFET‌ها (Metal Oxide SemiConductor Field Effect Transistor) تقسیم می‌شوند.

پیجر چيست؟

ایرانی بازدید : 91 چهارشنبه 17 خرداد 1391 نظرات (0)

 

تاريخچه پيجر
پيجر يك دستگاه گيرنده راديويي كوچك مي باشد كه امكان دريافت پيام، توام با دسترسي مداوم يك طرفه را براي كابر فراهم مي نمايد.
اين سيستم شبكه پيجر در سال 1921 توسط ديترويت ( امريكا) مورد استفاده قرار گرفت. اصطلاح پيجر اولين بار در سال 1959 در اشاره به يك محصول ارتباط راديويي ساخت شركت موتورولا بكار گرفته شد و آن وسيله كوچكي بوده كه پيامهاي راديويي را بطور راديويي را بطور انفرادي به كساني كه آن را حمل مي كردند، مي رساند.
در اوايل دهه 1990 پيجرهاي با پوشش آنتن دهي وسيعي به بازار آمد و تعداد استفاده كنندگان آن به 22 ميليون نفر رسيد. در سال 1994 بيش از 61 ميليون نفر از پيجر استفاده مي كردند. در كشورهاي پيشرفته پس از يك دوره ركود كوتاه مدت پيجر مجددا به عنوان يك وسيله ارتباطي، كارامد، بي خطر و ارزان مورد توجه قرار گرفته و استفاده از آن بجاي ساير وسايل ارتباطي بسيار معمول گشته است. بطوريكه در سال 2003 تعداد مشتركين به بيش از 250 ميليون نفر رسيد.

پيجر چگونه كار مي كند؟
پيجر يك وسيله پيام گير ارتباطل قابل حمل مي باشد. شخص ارسال كننده پيام (خواهان ارتباط calling party))، از تلفن معمولي براي گرفتن شماره پيجر طرف مقابل استفاده مي كند و پيام عددي يا حرفي يا صوتي خود را ارسال مي كند.بعد از مدت كوتاهي پيام توسط گيرنده پيجر دريافت شده و دارنده پيجر با شنيدن صداي بيپ و يا لرزش بدون صدا،‌از رسيدن پيام آگاه مي شود.
 
اين پيام در صفحه نمايشگر(LCD) پيجر قابل رويت مي باشد. رمز و راز پيجر در اين است كه در داخل آن جعبه كوچك گيرنده اي كار گذاشته شده كه در عين سادگي از نظر تكنيكي بسيار پيچيده مي باشد.


 

 

اموزش وبلاگ نویسی

masoud بازدید : 134 جمعه 12 خرداد 1391 نظرات (1)

قالب وبلاگ

به عنوان یک وبلاگ‌نویس قطعا شکل ظاهری وبلاگ برایتان اهمیت زیادی دارد. اینکه چگونه یک قالب مناسب برای وبلاگ مان انتخاب کنیم و رعایت چه نکاتی در رابطه با قالب و اجزای آن اهمیت دارد نکاتی است که در این درس به آن می پردازیم.

هر کدام از سرویس های رایگان وبلاگ به شما اجازه می‌دهند تا قالبی را برای وبلاگ تان انتخاب کنید و آن را با توجه به نیازتان شخصی سازی کنید. بسته به نوع سرویس دهنده ای که انتخاب می‌کنید در بعضی موارد اجازه دارید تمام اجزای قالب را خودتان دستکاری و شخصی سازی کنید و بعضی سرویس های رایگان مانند Wordpress.com به شما آزادی عمل زیادی برای دستکاری در قالب نمی دهند. اگر هم روی سرویس هاستینگ شخصی خودتان وبلاگ راه اندازی کرده باشید کاملاً آزاد هستید، هر گونه تغییری در قالب وبلاگ به وجود بیاورید و حتی اگر بخواهید یک قالب کاملاً اختصاصی از اول برای خودتان طراحی کنید.

 وبلاگ شما مجموعه ای از امکانات و بخش‌های مختلف است. مطالبی که می نویسید، آرشیو زمانی، آرشیو موضوعی، برچسب‌ها، پیوندها، صفحه های ثابت و انواع ویجت های مختلف که ممکن است در آن استفاده کرده باشید. برای نمایش مناسب تمام این‌ها به یک قالب مناسب نیاز دارید تا اطلاعات را به گونه‌ای مناسب به خواننده نشان بدهد. اگر می‌خواهید قالبی را انتخاب کنید یا یکی را از اول طراحی کنید به این نکات توجه کنید

مقالات ISI

ایرانی بازدید : 125 پنجشنبه 11 خرداد 1391 نظرات (0)

آیا برای انجام تحقیق و یا پروژه خود نیاز به جدیدترین مقالات و ژورنال ها  دارید؟

آیا نیاز به دانلود مقاله ISI دارید؟

آیا نیاز به دریافت متن کامل (Full Text) مقالات علمی از پایگاه هایی چون  SCOPUS , Oxford , ProQuest , JSTOR  IEEE , ScienceDirect , ACM و صدها پایگاه دیگر، دارید؟

ایا نیاز به دانلود مقاله از IEEE ، دانلود مقاله از ScienceDirect ، دانلود مقاله از  JSTOR، دانلود مقاله از springerlink، دانلود مقاله از  Oxford، دانلود مقاله از ASCE برای رشته های عمران و صدها سایت دیگر دارید؟

آیا نیاز به کتاب تخصصی خاصی دارید ولی دسترسی به آن پایگاه برای دانلود کتاب ندارید؟

آیا به مقالات خاصی نیاز دارید و هیچ راه دسترسی برای دانلود آن مقاله ندارید؟

در نظر داریم مقالاتی که در سایتهای خارجی به صورت پولی ارائه می شوند با قیمتی مناسب دانلود و ارائه کنیم.


Pilot-Assisted Time-Varying Channel Estimation for OFDM Systems

 

Pilot-Based LMMSE Channel Estimation for OFDM Systems With Power–Delay Profile Approximation

 

Robust Fast Time-Varying Multipath Fading Channel Estimation and Equalization for MIMO-OFDM Systems via a Fuzzy Method

 

TSK-Based Decision Feedback Equalizer Using an Evolutionary Algorithm Applied to QAM Communication Systems

 

Turbo Equalization based on a New Kalman Filter for OFDM over Doubly-Selective Channels

 

Proposed evolution of GPRS for the support of voice services

 

Performance Evaluation of Retransmission Mechanisms in GPRS Networks

 

Modeling and Analysis of the Behavior of GPRS Systems

 

Analytical Models and Methods for E-GPRS Performance Evaluation

 

GPRS / EDGE Performance on Reserved and Shared Packet Data Channels

مقالات ISI

ایرانی بازدید : 360 پنجشنبه 11 خرداد 1391 نظرات (0)

آیا برای انجام تحقیق و یا پروژه خود نیاز به جدیدترین مقالات و ژورنال ها  دارید؟

آیا نیاز به دانلود مقاله ISI دارید؟

آیا نیاز به دریافت متن کامل (Full Text) مقالات علمی از پایگاه هایی چون  SCOPUS , Oxford , ProQuest , JSTOR  IEEE , ScienceDirect , ACM و صدها پایگاه دیگر، دارید؟

ایا نیاز به دانلود مقاله از IEEE ، دانلود مقاله از ScienceDirect ، دانلود مقاله از  JSTOR، دانلود مقاله از springerlink، دانلود مقاله از  Oxford، دانلود مقاله از ASCE برای رشته های عمران و صدها سایت دیگر دارید؟

آیا نیاز به کتاب تخصصی خاصی دارید ولی دسترسی به آن پایگاه برای دانلود کتاب ندارید؟

آیا به مقالات خاصی نیاز دارید و هیچ راه دسترسی برای دانلود آن مقاله ندارید؟

در نظر داریم مقالاتی که در سایتهای خارجی به صورت پولی ارائه می شوند با قیمتی مناسب دانلود و ارائه کنیم.


Kalman Equalization for TDS-OFDM Systems over Fast Fading Channels

 

Least-Squares Channel Estimation for Mobile OFDM Communication on Time-Varying Frequency-Selective Fading Channels

 

Neuro-Fuzzy Network for Adaptive Channel Equalization

 

Nonlinear Blind Channel Equalization using A Modified Fuzzy C-Means.

 

OFDM and Its Wireless Applications A Survey

 

OFDM Channel Prediction Using Fuzzy Update LMS Algorithm in Time-Variant Mobile Channel

 

OFDM CHANNEL PREDICTION USING SET-MEMBERSHIP AFFINE PROJECTION ALGORITHM IN TIME-VARYING WIRELESS CHANNEL.2009

 

On Fuzzy-DFE-LMS and Fuzzy-DFE-RLS Algorithms to Equalize Power Line Channels

 

Performance Analysis of Channel Estimation in OFDM Systems

 

Pilot Embedded Space-Time Block Coded  OFDM  in Unknown Multipath Fading Channel

مقالات ISI

ایرانی بازدید : 205 پنجشنبه 11 خرداد 1391 نظرات (2)

آیا برای انجام تحقیق و یا پروژه خود نیاز به جدیدترین مقالات و ژورنال ها  دارید؟

آیا نیاز به دانلود مقاله ISI دارید؟

آیا نیاز به دریافت متن کامل (Full Text) مقالات علمی از پایگاه هایی چون  SCOPUS , Oxford , ProQuest , JSTOR  IEEE , ScienceDirect , ACM و صدها پایگاه دیگر، دارید؟

ایا نیاز به دانلود مقاله از IEEE ، دانلود مقاله از ScienceDirect ، دانلود مقاله از  JSTOR، دانلود مقاله از springerlink، دانلود مقاله از  Oxford، دانلود مقاله از ASCE برای رشته های عمران و صدها سایت دیگر دارید؟

آیا نیاز به کتاب تخصصی خاصی دارید ولی دسترسی به آن پایگاه برای دانلود کتاب ندارید؟

آیا به مقالات خاصی نیاز دارید و هیچ راه دسترسی برای دانلود آن مقاله ندارید؟

در نظر داریم مقالاتی که در سایتهای خارجی به صورت پولی ارائه می شوند با قیمتی مناسب دانلود و ارائه کنیم.


 

Channel Estimation for TDS-OFDM-Based DTTB  Systems in the Presence of Phase Noise

 

Channel Estimation Using Adaptive Filters in MIMO-OFDM Systems

 

Channel Estimation with Selective Superimposed Pilot Sequences under Fast Fading Environments

 

Combined Channel Estimation and Data Decoding Based on Fuzzy Logic

 

Comprehensive Learning Particle Swarm Optimization based TSK Structure Identification and its Application in OFDM Receiver for Nonlinear Channel Equalization-2009

 

DECISION FEEDBACK EQUALIZATION IN TIME-VARYING FREQUENCY-SELECTIVE CHANNELS

 

Equalization of Nonlinear Time-Varying Channels Using Type-2 Fuzzy Adaptive Filters

 

Error Probability Minimizing Pilots for OFDM With M-PSK Modulation Over Rayleigh-Fading Channels

 

Fuzzy Adaptive Blind Equalizer Using Extended Kalman Filter Based Adaptation Algorithm For Powerline Channel

 

Fuzzy Receiver Design for GSM application.2005

مقالات ISI

ایرانی بازدید : 200 پنجشنبه 11 خرداد 1391 نظرات (0)

آیا برای انجام تحقیق و یا پروژه خود نیاز به جدیدترین مقالات و ژورنال ها  دارید؟

آیا نیاز به دانلود مقاله ISI دارید؟

آیا نیاز به دریافت متن کامل (Full Text) مقالات علمی از پایگاه هایی چون  SCOPUS , Oxford , ProQuest , JSTOR  IEEE , ScienceDirect , ACM و صدها پایگاه دیگر، دارید؟

ایا نیاز به دانلود مقاله از IEEE ، دانلود مقاله از ScienceDirect ، دانلود مقاله از  JSTOR، دانلود مقاله از springerlink، دانلود مقاله از  Oxford، دانلود مقاله از ASCE برای رشته های عمران و صدها سایت دیگر دارید؟

آیا نیاز به کتاب تخصصی خاصی دارید ولی دسترسی به آن پایگاه برای دانلود کتاب ندارید؟

آیا به مقالات خاصی نیاز دارید و هیچ راه دسترسی برای دانلود آن مقاله ندارید؟

در نظر داریم مقالاتی که در سایتهای خارجی به صورت پولی ارائه می شوند با قیمتی مناسب دانلود و ارائه کنیم.


A Radial Basis Function Framework for Various Adaptive Fuzzy Equalizers Used in Mobile Cellular Channels
 
A robust and effective fuzzy adaptive equalizer for powerline communication channels
 
Adaptive Equalization for a Multipath Fading Environment with Interference and Noise
 
An Approach for Channel Equalization Using Quasi Type-2 Fuzzy Systems
 
BLIND RECOVERY OF M-QAM SIGNALS FOR FADING  CHANNELS USING  THE FUZZY-C-MEANS ALGORITHM
 
Channel Equalization for OFDM Systems in Noisy Channel Using RLS
 
CHANNEL EQUALIZATION OF MIMO OFDM SYSTEM USING RLS ALGORITHM
 
Channel Estimation and Symbol Detection for Block Transmission Using Data-Dependent Superimposed Training
 
Channel Estimation for MIMO-OFDM Systems In Fast Time-Varying Environments
 
Channel Estimation for OFDM Systems Based on RLS and Superimposed Training Sequences

آشنایی با برق اضطراری اماکن

ایرانی بازدید : 150 پنجشنبه 04 خرداد 1391 نظرات (0)

آشنایی با برق اضطراری اماکن
برخي ازسيستمهاي حساس ومهم در منازل و اماكن عمومي يا در ادارات و كارخانه هابايد هنگام قطع برق شهر به طريقي از يك منبع تغذيه ديگر استفاده كنند و به كار خود ادامه دهند.منابع تغذيه اي كه وظيفه تامين برق را در هنگام قطع برق شبكه را برعهده دارند
برخي ازسيستمهاي حساس ومهم در منازل و اماكن عمومي يا در ادارات و كارخانه هابايد هنگام قطع برق شهر به طريقي از يك منبع تغذيه ديگر استفاده كنند و به كار خود ادامه دهند.منابع تغذيه اي كه وظيفه تامين برق را در هنگام قطع برق شبكه به عهده دارند منابع تغذيه اضطراري ناميده ميشوند. منابع تغذيه اضطراري بسته به سيستم مورد تغذيه خصوصيات متفاوتي دارند.برخي از منابع برق اضطراري كه از باطري براي توليد انرژي الكتريكي استفاده مي كنند
فقط قادرند براي مدت محدودي بسته به مقدار مصرف سيستم مورد تغذيه برق آن تامين نمايند ولي برخي ديگر قادرند به مدت نا محدودي تا زمان وصل شدن مجدد برق شهر برق اضطراري را تامين كنند.

سیستم خودکار کنترل و قرائت کنتور برق از راه دور

ایرانی بازدید : 244 پنجشنبه 04 خرداد 1391 نظرات (0)

سیستم خودکار کنترل و قرائت کنتور برق از راه دور پویا  AMR

قرائت کنتور و ثبت مصرف برق مشتریان به روشهای متداول کاری است وقت گیر، خسته کننده و توام با خطا که از دغدغه های اصلی هر شرکت توزیع برق به حساب می آید.Automatic Meter Reading) AMR) یا قرائت خودکار کنتور راه کاری است برای حل این معضل. دریک سیستم AMR ایده آل تمامی کنتورهای برق یک شهر از یک مرکز واز راه دور بطور خودکار قرائت می شود و صورتحساب مشتریان نیز بدون خطا وبطور خودکار تولید می گردد. مضاف بر آن، جریان برق مشتریان بدحساب هم از راه دور قطع و وصل می گردد.
چه چیزی بیش از این یک شرکت توزیع برق را به وجد می آورد که بتواند در تمامی ساعات شبانه روز، مصرف برق یکایک مشترکین خود را از راه دور و از یک مرکز از مسیری مطمئن، سریع، گسترده، از پیش نصب وراه اندازی شده و همواره در دسترس قرائت نماید

واژه ی الکترونیک

ایرانی بازدید : 125 شنبه 30 ارديبهشت 1391 نظرات (0)

واژه ی الکترونیک

 الکترونیک مطالعه و استفاده از وسائل الکتریکی ای می‌‌باشد که با کنترل جریان الکترون‌ها یا ذرات باردار الکتریکی دیگر در اسبابی مانند لامپ خلاء و نیمه‌رساناها کار می‌‌کنند. مطالعه محض چنین وسائلی، شاخه‌ای از فیزیک است، حال آن که طراحی و ساخت مدارهای الکتریکی جزئی از رشته‌های مهندسی برق، الکترونیک و رایانه می‌‌باشد.

سالهاست که واژه "الکترونیک" به طور مکرر در میان مردم استفاده می‌‌شود به طوریکه هر شخصی برداشت انفرادی خود را از این علم و یا موارد کاربردی آن مطرح می‌‌کند، اما به صورت کلی عمدتاً تعاریف و برداشتهایی که از این واژه عنوان می‌‌شود کامل نبوده و برداشتهای ظاهری عملا نمی‌تواند اهمیت و نفوذ روزافزون الکترونیک را در ارتباط باصنایع گوناگون بیان کند.


رله ها

ایرانی بازدید : 817 یکشنبه 17 ارديبهشت 1391 نظرات (0)

رله ها

مقدمه و اصول كار رله :
در تاسیسات الکتریکی مانند شبکه انتقال انرژی ء مولدها وترانس ها وتجهیزات واسباب و ادوات دیگر برقی در اثر نقصان عایق بندی ویا ضعف استقامت الکتریکی ء دینامیکی و الکتریکی در مقابل فشارهای ضربه ای پیش بینی نشده و همچنین در اثر ازدیاد بیش از حد مجاز درجه حرارت ء خطاهایی پدید می آید که اغلب موجب قطع انرژی می گردد.
این خطاها ممکن است بصورت اتصال کوتاه ء اتصال زمین ء پارگی و قطع شدگی هادی ها و خورده شدن و شکسته شدن عایق ها و غیره ظاهر شود. قطعات یا وسایلی که چنین خطایی پیدا می کنند باید بلافاصله از شبکه ای که آنرا تغذیه می کند جدا شود تا ازدیاد و گسترش خطا و از کار افتادن بقیه قسمت های سالم شبکه جلوگیری گردد.
پس باید شبکه طوری طرح ریزی شود که از یک پایداری و ثبات قابل قبول در حد امکان برخوردار باشد برای این کار باید از رله استفاده کرد ء وظیفه رله این است که در وقع پیش آمدن خطا در محلی از شبکه برق متوجه خطا شود و آن خطا را بسنجد و دستگاه خبر را آماده کند یا در صورت لزوم خود رله عمل کندو سبب قطع مدار الکتریکی شود .

 

بلوتوث و اینفرارد چیست؟

ایرانی بازدید : 730 جمعه 8 ارديبهشت 1391 نظرات (1)

بلوتوث و اینفرارد چیست؟

 

بلوتوث چیست؟

Bluetooth که بعضی‌ها در فارسی آن را به دندان آبی ترجمه کرده‌اند، استانداردی برای امواج رادیویی است که که برای ارتباطات بی‌سیم کامپیوترهای قابل حمل و نقل (مانند laptopها)، تلفن‌های همراه و وسایل الکترونیکی رایج استفاده می‌شوند. این امواج برای فاصله‌های نزدیک استفاده شده و برای ارتباطات بی‌سیم تکنولوژی ارزانی محسوب می‌شوند.

به وسیله این تکنولوژی می‌توانید بین دو وسیله که دارای این تکنولوژی باشند به صورت بی‌سیم پیغام، عکس یا کلاً هر اطلاعات دیگری را رد و بدل کنید. رادیوی Bluetooth در داخل یک میکروچیپ قرار دارد و در باند فرکانسی 4/2 گیگاهرتزی عمل می‌کند. این تکنولوژی از سیستم Frequency Hoping Spread Spectrum استفاده می‌کند، که سیگنال آن 1600 بار در ثانیه تغییر می‌کند که کمک بزرگی برای جلوگیری از تداخل ناخواسته و غیرمجاز است. علاوه بر این به وسیله نرم‌افزار کد شناسایی وسیله طرف مقابل چک می‌شود. بدین ترتیب می‌توان اطمینان حاصل کرد که اطلاعات شما فقط به مقصد مورد نظر می‌رسد. این امواج با دو قدرت وجود دارند. سطح قدرت پایین‌تر که محیط‌های کوچک (مثلاً داخل یک اتاق) و یا در نوع با قدرت بالاتر که رنج متوسط (مثلاً کل یک خانه) را می‌تواند پوشش دهد. این سیستم هم برای ارتباط نقطه به نقطه و هم برای ارتباط یک نقطه با چند نقطه می‌تواند استفاده شود. دارای پهنای باند 720Kbs و 10 متر قدرت انتقال که در صورت تقویت تا 100 متر نیز قابل افزایش می‌باشد. این تکنولوژی که از سیستم گیرندگی و فرستندگی در جهت مناسب استفاده می‌کند، قادر است امواج رادیویی را از میان دیوار و دیگر موانع غیرفلزی عبور دهد. اگر امواج مزاحم دستگاه ثالثی باعث تداخل شود انتقال اطلاعات کند می‌شود ولی متوقف نمی‌شود

تعداد صفحات : 4

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 118
 • کل نظرات : 8
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 17
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 12
 • بازدید امروز : 36
 • باردید دیروز : 18
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 136
 • بازدید ماه : 272
 • بازدید سال : 1,860
 • بازدید کلی : 31,397